Nodokļu atmaksas iespēja ir aktuāla katru gadu, mainās gadi un līdz ar to notiek izmaiņas arī nodokļu sistēmā Latvijā, tomēr vienlaikus arvien ir iespēja saņemt nodokļu atmaksu. Par šīm iespējām 2020.gadā sīkā pavēstīsim šajā rakstā - tas noderēs katram, kurš vēlas pats pārvaldīt savas finanses un “neuzdāvināt” valstij naudu, kura pienākas Jums.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa 2020. gadā

Katrs Latvijas iedzīvotājs, kurš ir strādājis, veicis ienākuma nodokļa iemaksu, var saņemt atpakaļ daļu no nodokļa summas, kura ir maksāta. Naudu var saņemt par attaisnotiem medicīnas, ārstniecības izdevumiem. Čekus un citus šos maksājumus apliecinošu informāciju var iesniegt jau ātrāk - pirms sākusies deklarāciju iesniegšana, kas katru gadu notiek 1.martā.

Elektroniskā deklarēšanas sistēma (EDS)

Noteikti iesakām katram ieskatīties VID EDS sistēmā, lai pārliecinātos par esošo situāciju, pat ja neplānojat iesniegt nodokļu deklarāciju. It sevišķi, ja Jūsu ienākumi šī gada laikā ir bijuši mainīgi, atšķiras no iepriekšējā gada, var būt situācija, ka gada laikā ir piemērots lielāks prognozētais neapliekamais minimums vai tieši otrādi - zemāka iedzīvotāju ienākumu nodokļa likme un rezultātā var veidoties papildu piemaksa vai pārmaksa, kuru varēsiet atgūt. Daudziem nesapratni iepriekš ir radījis 2018.gadā ieviestais diferencētais neapliekamais minimums un progresīvais nodoklis. Šīs nodokļu reformas rezultātā daudziem iedzīvotājiem veidojās nesapratne par vajadzību papildus veikt nodokļu nomaksu. Tipiska situācija ir algas pielikums, lielāki ienākumi, savukārt neapliekamais minimums tika rēķināts balstoties uz iepriekšējā gada rādītājiem.

Nodokļu pārmaksas gadījumā trīs mēnešu laikā nauda tiks ieskaitīta Jūsu kontā.Tomēr ne visiem ir tiesības saņemt šo nodokļu pārmaksu - ja nebūsiet strādājis un maksājis ienākumu nodokli vai nodoklis ir maksāts tikai ārzemēs vai ienākumi ir gūti no kapitāla. Vēl ir svarīgi atcerēties, ka attaisnotie izdevumi nedrīkst pārsniegt 50% no gada ienākumiem.

Turpmāk tikai elektroniski

No 2020.gada 1.janvāra iesniegt deklarācijas varēs tikai elektroniski, iepriekš to varēja veikt arī klātienē VID nodaļās, tomēr turpmāk to vairs nevarēs izdarīt. Lai izmantotu EDS sistēmu, ir nepieciešams reģistrēties, bet to salīdzinoši vienkārši var izdarīt, izmantojot internetbanku, izveidojot jaunu EDS kontu vai ar e-parakstu, ja tās ir pieejams. Lietotāji, kuriem pašiem nebūs datora, varēs to izdarīt valsts iestādēs, bibliotēkās, kur ir publiskās internet pieejas punkti un arī VID klientu centros klientiem palīdzēs tikt galā ar šo uzdevumu.

Par ko var saņemt nodokļu atmaksu?

Tā pienākas par:

  • ārstniecības un zobārstniecības pakalpojumiem,
  • izglītības apguves pakalpojumiem, (arī bērnu interešu izglītība),
  • veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem,
  • iemaksām pensiju 3. līmenī vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu – 10% apmērā no maksātāja gada ienākumiem, bet ne vairāk kā 4000 eiro.

Saņem lielāku atmaksu, veicot uzkrājumus

Krāšana atmaksājas, jo krājējiem ir iespēja saņemt nodokļu atvieglojumus, tie savukārt pēdējā laikā ir mainījušies. Arī par 2019.gadā veiktajām iemaksām ir iespēja atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli jeb IIN, bet līdz ar IIN likmes izmaiņām, tagad ir iespēja atgūt 20%, nevis 23% kā tas bija iepriekš. Jebkurā gadījumā šobrīd finanšu tirgū ir zemas procentu likmes, tādēļ ir izdevīgi veidot uzkrājumus un saņemt šo pašu 20% nodokļu atmaksu. Šādi valsts atbalsta uzkrājumu veidošanu, lai sabiedrība varētu labāk plānot savas finanses. Neliels piemērs: Ja uzkrājumā gada laikā ieguldīsiet 600 eiro jeb 50 eiro mēnesī, tad iesniedzot gada ienākumu deklarāciju varēsiet saņemt 120 eiro no pārmaksātā nodokļa.

Mobilā aplikācija

Valsts ieņēmumu dienests ir izveidojis mobilo aplikāciju, ar kuras palīdzību var fotogrāfēt čekus un tos iesniegt krietni ērtāk. Tas padarīs vajadzīgās informācijas iesniegšanu ātrāku un novērsīsiet, ka vēlāk čeki ir izbalējuši un nav derīgi. To darot regulāri, iesniegšanas brīdī nebūs vajadzība ilgstoši strādāt ar čeku sagatavošanu. Ja iepriekš nav bijusi pieredze ar

Vairāk Moneza Reklāma

Hodnocení kategorie 4.5
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa 2020. gadā: 4.2/5 no 10 balsojumi
10000
Aizdevuma summa €1 000 - €10 000
Procenti 8,9 %
Termiņš 3 - 72 mēneši
300
Aizdevuma summa €50 - €300
Procenti 0 %
Termiņš 14 - 30 dienas
100000
Aizdevuma summa €2 000 - €100 000
Procenti 8 %
Termiņš 6 mēneši - 20 gad
1500
Aizdevuma summa €100 - €1 500
Procenti 0 %
Termiņš 1 - 12 mēneši
2000
Aizdevuma summa €200 - €2 000
Procenti 40 %
Termiņš 12 mēn.
3000
Aizdevuma summa €100 - €3 000
Procenti 0 %
Termiņš 7 - 30 dienas